Vítězem 41. ročníku tradiční ankety Zlatá hokejka pro nejlepšího hokejistu České republiky se stal Patrik Eliáš. Útočník New Jersey získal celkem 428 bodů, druhého Jaromíra Jágra předstihl o 51 hlas. Třetí příčka patří Janu Markovi, v elitní desítce měli poprvé v historii jednoznačnou převahu útočníci. Eliáš převzal trofej pro vítěze na slavnostním vyhlášení v karlovarském Grandhotelu Pupp, součástí večera bylo také vyhlášení nejlepšího juniora sezony, jímž se stal zlínský gólman Jakub Sedláček, ceny získali i nejlepší čeští sledge-hokejisté.

Anketu Zlatá hokejka vyhlašuje každoročně Český svaz ledního hokeje, letos poprvé byla pořadatelem BPA sport marketing a.s., která je jeho výhradním marketingovým partnerem. Generálním partnerem ankety byla společnost Česká pojišťovna. Partnery projektu pak Budweiser Budvar, Sencor, Škoda Auto, ČSAD Semily, vinařství Vinofol, Grandhotel Pupp a Diamonds International Corporation. Mediálními partnery byly deník Sport a rádio Impuls. Vysílatelem Česká televize.

Během slavnostního vyhlášení se na pódiu představila seskupení, která spolu určitě běžně neuslyšíte, některé dokonce vůbec. Tato spojení vznikla výhradně pro tento galavečer. Aneta Langerová vystoupila společně s Gabrielou Demeterou, harfenistka Kateřina Englichová s Jiřím Kornem. Dále emotivní rocker Kamil Střihavka a špičkový světový violincelista Jiří Bárta a Eva Urbanová v doprovodu Boom Bandu Jiřího Dvořáka.

Večerem provázela dvojice Iva Kubelková – Marek Vašut. Slavnostního předání cen za jednotlivá umístění se zúčastnili bývalí hokejoví reprezentanti Milan Nový, Jiří Holeček, Bohuslav Ebermann nebo Petr Bříza. Na vyhlášení nechyběli ani hejtman karlovarského kraje Josef Novotný a Werner Hauptmann, primátor města.

Karlovarského slavnostního večera se nemohli zúčastnit všichni hokejisté, mnozí z nich totiž plní povinnosti v ruských klubech a nebyli uvolněni, jiní už se chystají na sezonu za Atlantikem. Místo hráčů tedy ceny převzali jejich rodinní příslušníci či bývalí spoluhráči. Králem večera byl Patrik Eliáš – jenž Zlatou hokejku získal poprvé v kariéře. Útočník New Jersey Devils prožil vynikající sezonu v zámořské NHL a kvalitní výkony předvedl i v dresu české reprezentace na mistrovství světa ve Švýcarsku.

Eliáš vedl už po první části hlasování, ve druhém mu celkový počet 428 bodů zajistil první triumf v kariéře. Vítěznou trofej převzal zkušený útočník osobně z rukou Tomáše Krále, prezidenta ČSLH, a Ing. Milana Beneše, náměstka generálního ředitele pro podnikatelská rizika akciové společnosti Česká pojišťovna.

Se ztrátou 51 bodu skončil stříbrný Jaromír Jágr, jenž je coby majitel devíti celkových prvenství historickým rekordmanem tradiční ankety. Za útočníka ruského Omsku převzal cenu jeho blízký spolupracovník Lubomír Rys, cenu za druhé místo předával asistent Ivana Hlinky na vítězném olympijském turnaji v Naganu Slavomír Lener. Bronzový stupínek patří v letošní anketě Janu Markovi, hokejista ruského Magnitogorsku nasbíral 334 hlasů a za druhým Jágrem zaostal o 23 bodů. Jan Marek pozdravil diváky v sále prostřednictvím předtočeného rozhovoru.

Čtvrtý stupínek obsadil objev uplynulé sezony David Krejčí, který se ve Spojených státech aktuálně zotavuje po operaci kyčle. Pátý je plzeňský útočník Martin Straka, devět bodů za ním skončil na šesté příčce Martin Havlát. Sedmá pozice patří Jaroslavu Bednářovi, osmá pak Jiřímu Hudlerovi, jenž nedávno vyměnil angažmá v Detroitu za ruské Dynamo Moskva. Elitní desítku uzavírají devátý Petr Čajánek a na desátém místě Aleš Hemský. Vybranou společnost tvořili letos zcela výhradně útočníci.

Součástí programu byly tradičně i doprovodné akce. Už v pátek 21. srpna proběhl na hřišti Golf resort v Karlových Varech golfový turnaj, jehož výtěžek putuje na konto Nadačního fondu Ivana Hlinky.Při příležitosti vyhlášení výsledků letošní Zlaté hokejky se v Karlových Varech představila řada bývalých vynikajících hokejistů, trenérů a dalších osobností sportovního i společenského života.

Fotogalerie ze slavnostního vyhlášení ankety Zlatá hokejka 2009 ZDE

Výsledky ankety Zlatá hokejka 2009:

1. Patrik ELIÁŠ                                                              428 bodů
(New Jersey Devils – NHL)

2. Jaromír JÁGR                                                            357 bodů
(Avangard Omsk – KHL)

3. Jan MAREK                                                               334 bodů
(Metallurg Magnitogorsk – KHL)

4. David KREJČÍ                                                            323 bodů
(Boston Bruins – NHL)

5. Martin STRAKA                                                         290 bodů
(HC Plzeň 1929)

6. Martin HAVLÁT                                                         281 bod
(Chicago Blackhawks, nyní Minnesota Wild – NHL)

7. Jaroslav BEDNÁŘ                                                      262 body
(HC Slavia Praha, nyní Torpedo N. Novgorod – KHL)

8. Jiří HUDLER                                                               148 bodů
(Detroit Red Wings – NHL, nyní Dynamo Moskva – KHL)

9. Petr ČAJÁNEK                                                            128 bodů
(Dynamo Moskva, SKA Petrohrad – KHL)

10. Aleš HEMSKÝ                                                            110 bodů
(Edmonton Oilers – NHL)

Další pořadí:

11. Lukáš MENSATOR (K. Vary) 83 bodů, 12. Tomáš KABERLE (Toronto, NHL) 74, 13. Miroslav KOPŘIVA (Kladno) 47, 14. Roman ČERVENKA (Slavia Praha) 46, 15. Marek ŽIDLICKÝ (Minnesota, NHL) 42, 16. Petr SÝKORA (Pittsburgh, NHL) 40, 17. Robert REICHEL (Litvínov) 29, 18. Tomáš ROLINEK (Magnitogorsk, KHL) 28, 19. Milan MICHÁLEK (San Jose, NHL) 25, 20. Tomáš VLASÁK(Plzeň) 19, 21. Tomáš VOKOUN (Florida, NHL) 16, 22. – 23. Miroslav BLAŤÁK (Ufa, KHL), Jakub ŠTĚPÁNEK (Vítkovice) 14, 24. Roman POLÁK (St. Louis, NHL) 13, 25. Jiří DOPITA (Znojmo) 12, 26. – 29. Milan HEJDUK (Colorado, NHL), Jaroslav HÜBL ml. (Litvínov), David VÝBORNÝ (Sparta Praha),Karel RACHŮNEK (Dynamo Moskva, KHL) 11, 30. – 32. Ondřej KRATĚNA (Sparta Praha), Jan HEJDA(Columbus, NHL), Josef ŘEZNÍČEK (K. Vary) 9, 33. Robert LANG (Montreal, NHL) 8, 34. – 37. Petr ČÁSLAVA (Pardubice), Leoš ČERMÁK (Ufa, KHL), Martin ERAT (Nashville, NHL), Jiří TRVAJ(Znojmo) 7, 38. – 40. Petr KUMSTÁT (K. Vary), František LUKEŠ (Litvínov), Michal NEUVIRTH(Washington/Hershey, NHL/AHL) 6, 41.- 45. Pavel BRENDL (N. Novgorod, KHL), Aleš KOTALÍK(Buffalo/Edmonton, NHL), Filip KUBA (Ottawa, NHL), Václav SKUHRAVÝ (K. Vary), Jaroslav ŠPAČEK(Buffalo, NHL) 5, 46. – 49. Jaroslav HLINKA (Linköping, Švédsko), Viktor HÜBL (Litvínov), Jakub KLEPIŠ (Omsk, KHL), Ondřej NĚMEC (K. Vary) 4, 50. – 52. Radek BĚLOHLAV (Kladno), Michal BROŠ(Sparta Praha), Michael FROLÍK (Florida, NHL) 3, 53. – 54. Petr KADLEC (Slavia Praha), Marek MELENOVSKÝ (K. Vary) 2, 55.-57. Jan CHÁBERA (Mladá Boleslav, Plzeň), David HRUŠKA (Slavia Praha), Petr NEDVĚD (Liberec) 1 bod.

Další ocenění během slavnostního vyhlášení:

Nejlepší junior 2008-09:

Jakub Sedláček (PSG Zlín)

Nejlepší sledge hokejisté 2009

  • Nejproduktivnější hráč sledge hokejové ligy

    Jiří Berger (SKV Sharks Karlovy Vary)

  • Nejlepší brankář

    Michal Vápenka (HC Sparta Praha sledge hokej)

  • Nejlepší hráč reprezentace na MS 2009 v Ostravě:

    Zdeněk Hábl (ZAS Zlín)

Vizitky desítky nejlepších hokejistů ankety Zlatá hokejka 2009:

1. Patrik Eliáš

Se 78 body v 77 zápasech byl Patrik Eliáš nejproduktivnějším Čechem v zámořské NHL uplynulé sezony a s 31 góly zároveň nejlepší českým střelcem. Odchovanec hokeje v Třebíči prožil vydařené období, současně totiž překonal klubový rekord a stal se historicky nejproduktivnějším hráčem New Jersey Devils historie. Dosavadní zisk třebíčského rodáka a dvojnásobného vítěze Stanley Cupu je 706 bodů. Po vyřazení z play off byl výraznou posilou reprezentace na mistrovství světa ve Švýcarsku, kde stihl sehrát tři zápasy a ve všech patřil k oporám. Vynikající bruslař a střelec se ani letos medaile ze šampionátu nedočkal, ve Zlaté hokejce se Eliáš zatím umístil nejlépe v roce 2003, kdy skončil třetí.

2. Jaromír Jágr

Po návratu z NHL zamířil do Ruska a stal se oporou Omsku v nově založené Kontinentální lize. Byl nejlepším střelcem i nejproduktivnějším hráčem mužstva, v základní části nastřílel 29 gólů a připsal si 62 bodů. I jeho zásluhou se Omsk stal překvapením play off, vyřadil dokonce mistrovský celek z Ufy. Poprvé od olympiády 2006 v Turíně se Jaromír Jágr objevil v reprezentaci, na mistrovství světa ve Švýcarsku byl lídrem české reprezentace a výraznou postavou celého turnaje. Medailové radosti se však nedočkal. Se šesti asistencemi nejlepší nahrávač týmu, který v sedmatřiceti letech udivuje obdivuhodně vyrovnanou formou, spoustou branek a geniálních akcí.


3. Jan Marek

V ruské KHL nasázel 41 gólů a stal se nejlepším střelcem soutěže, s 82 body byl celkově třetí v produktivitě soutěže. Jan Marek prožil mimořádnou sezonu, znovu potvrdil pozici jednoho z nejlepších hokejistů ruské nejvyšší soutěže. Šikovný bruslař, a technik se s týmem Magnitogorsku se navíc probojoval se do finále Ligy mistrů, zahrál si o Victoria Cup proti New York Rangers, zařadil se k nejvytíženějším hokejistům uplynulého ročníku. Marek měl pevné místo také v české reprezentaci, pravidelně startoval na turnajích Euro Hockey Tour, nechyběl ani na mistrovství světa ve Švýcarsku. Po slibném rozjezdu ho na šampionátu přibrzdily potíže s kolenem, nyní už je ale v pořádku a pilně trénuje na další sezonu.

4. David Krejčí

Patřil k největším objevům minulého ročníku NHL. Ve své teprve druhé úplné sezoně v NHL vyrostl v oporu Bostonu a v základní části výrazně přispěl k prvenství týmu ve Východní konferenci. Za góly a nahrávky si připsal 73 bodů, dlouho se dokonce držel v nejlepší desítce produktivity. Třiadvacetiletý talent triumfoval v soutěži s 37 kladnými body za hodnocení účasti na ledě při vstřelených a obdržených brankách. Teď už každý ví, kdo je David Krejčí. Rodák ze Šternberka v NHL vynikl díky píli, zarputilosti a trpělivosti. Během letní přestávky podstoupil třiadvacetiletý útočník operaci kyčle a vynasnaží se, aby byl nový ročník v jeho podání minimálně stejně povedený jako ten minulý.


5. Martin Straka

Jedna z největších osobností minulé sezony O2 extraligy. Po návratu ze zámoří do mateřského klubu v Plzni vedle hráčských povinností zastával i roli generálního manažera. Stal se obrovskou hnací silou mužstva, bylo jeho velkou zásluhou, že západočeský tým se po šesti letech probojoval do semifinále play off. Straka skvělými výkony strhl spoluhráče, Západočeši se ocitli v euforii a z předkola pronikli až do bojů o extraligové medaiule. Olympijský vítěz z Nagana a mistr světa z Vídně se loni na podzim rozloučil s národním týmem, po sezoně odmítl lukrativní zahraniční nabídky a v plzeňském klubu se kromě role hráčského lídra či generálního manažera stal rovněž jeho majitelem.


6. Martin Havlát

V předchozích třech sezonách vynechal pro zranění 137 zápasů, v minulé pouze jediný. Martin Havlát se konečně zbavil zdravotních potíží a v zámořské NHL rozkvetl do nevídané hokejové krásy. Díky pevnému zdraví mohl prožít svoji zatím bodově nejlepší sezonu v NHL. Se 77 body byl nejproduktivnějším hráčem Chicaga a mezi Čechy zůstal jen bod za Patrikem Eliášem. S týmem prošel v play off až do finále Západní konference. Devátý v soutěži v hodnocení účasti na ledě při vstřelených a obdržených brankách se po sezoně poněkud nečekaně stěhoval. Osmadvacetiletému útočníkovi skončila smlouva s Chicagem, jeho novým působištěm bude Minnesota.


7. Jaroslav Bednář

Podruhé za sebou se Jaroslav Bednář prosadil do první desítky ankety Zlatá hokejka, loni obsadil 10. místo. Slávistický útočník prožil nejlepší sezonu kariéry. Přes neúčast v šesti utkáních se stal se ziskem 68 bodů nejproduktivnějším hráčem O2 extraligy a s 27 góly se dělil o třetí místo mezi střelci. V utkáních nejvyšší soutěže byl navíc nejčastěji vyhlášen nejlepším hráčem utkání. Bodoval ve 23 zápasech v řadě a vytvořil tak nový extraligový rekord. Výrazně se Bednářovi dařilo také v play off, Slavii pomohl k posutpu do finále a k zisku stříbrných medailí. Po sezoně odešel vicemistr světa 2006 do ruské Kontinentální ligy, kde bude nastupovat za Torpedo Nižným Novgorod.

8. Jiří Hudler

Mezi deseti nejlepšími českými hokejisty se objevil podruhé za sebou. Přestože ani ve své třetí úplné sezoně v Detroitu nebyl vytěžován tak, jak by si zasloužil, ziskem 57 bodů v základní části NHL překonal svoje dosavadní maximum a v play off pomohl týmu znovu do finále Stanley Cup, tentokrát však na slavnou trofej nedosáhl.. Hudlej si u Red Wings budoval pozici, prokázal trpělivost a odhodlání. Neměl sice tolik herního prostoru, přesto byl pro tým velmi platný. Po skončení sezony překvapil hokejový svět odchodem z NHL. Odchovanec olomouckého hokeje, který později působil ve Vsetíně, kývl na nabídku Dynama Moskva a příští ročník tedy začne v ruské Kontinentální lize.
9. Petr Čajánek 

Byl nejlepším střelcem a zároveň produktivnějším hráčem českého týmu na mistrovství světa ve Švýcarsku. V sedmi zápasech si připsal 10 bodů za pět gólů a stejný počet asistencí. Vyhlášený bojovník patřilo v ruské Kontinentální lize k oporám Dynama Moskva, v produktivitě týmu se dělil o třetí místo. Dynamu pomohl k zisku prestižního Spenglerova poháru, příští sezonu ale začne jinde. Čajánek totiž během letní přestávky přestoupil do ambiciózního SKA Petrohrad, který bude po Kazani a Dynamu Moskva jeho třetím ruským působištěm V elitní desítce Zlaté hokejky se odchovanec zlínského hokeje objevil počtvrté, naposledy se mu to podařilo v roce 2005.


10. Aleš Hemský

Velmi povedený ročník v zámořské NHL prožil Aleš Hemský. Odchovanec pardubického hokeje, šikula s úžasnou technikou a bruslením, nasbíral v základní části ligy 66 bodů a stal se nejproduktivnějším hráčem Edmontonu. Zároveň byl nejlepším nahrávačem týmu, s 23 góly se dělil o prvenství mezi střelci Olejářů. Poprvé od olympiády v Turíně 2006, kde přispel k zisku bronzových medailí, reprezentoval Českou republiku na velkém turnaji. Mistr světa z Vídně si na jaře připsal start na šampionátu ve Švýcarsku, kde nastupoval především ve formaci s Jaromírem Jágrem a Petrem Čajánkem. V elitní desítce se Hemský objevil podruhé, v roce 2006 skončil čtvrtý.

Přehled vítězů Zlaté hokejky:

1969 – Jan Suchý
1970 – Jan Suchý
1971 – František Pospíšil
1972 – František Pospíšil
1973 – Vladimír Martinec
1974 – Jiří Holeček
1975 – Vladimír Martinec
1976 – Vladimír Martinec
1977 – Milan Nový
1978 – Ivan Hlinka
1979 – Vladimír Martinec
1980 – Peter Šťastný
1981 – Milan Nový
1982 – Milan Nový
1983 – Vincent Lukáč
1984 – Igor Liba
1985 – Jiří Králík
1986 – Vladimír Růžička
1987 – Dominik Hašek
1988 – Vladimír Růžička
1989 – Dominik Hašek
1990 – Dominik Hašek
1991 – Bedřich Ščerban
1992 – Róbert Švehla
1993 – Miloš Holaň
1994 – Roman Turek
1995 – Jaromír Jágr
1996 – Jaromír Jágr
1997 – Dominik Hašek
1998 – Dominik Hašek
1999 – Jaromír Jágr
2000 – Jaromír Jágr
2001 – Jiří Dopita
2002 – Jaromír Jágr
2003 – Milan Hejduk
2004 – Robert Lang
2005 – Jaromír Jágr
2006 – Jaromír Jágr
2007 – Jaromír Jágr
2008 – Jaromír Jágr

Nejvíc vítězství:

9 – Jaromír Jágr
5 – Dominik Hašek
4 – Vladimír Martinec
3 – Milan Nový