Ve znamení legend a slavných postav českého hokeje bude vyhlášení 42. ročníku ankety Zlatá hokejka 2010. Mezi desítku nejlepších hráčů se prodrali devítinásobný vítěz ankety Jaromír Jágr i veterán Dominik Hašek, který prvenství slavil pětkrát. Naděje na získání prestižní zlaté šošky jásajícího hokejisty si může dělat čtveřice čerstvých mistrů světa z Kolína nad Rýnem – vedle Jágra jsou ve vybrané společnosti také Roman Červenka, Tomáš Rolinek a Tomáš Vokoun!

Zatímco před rokem vzešel vítěz výhradně z útočníků, letos jsou v nejlepší desítce znovu i jeden obránce a dva brankáři. Defenzivní hráče reprezentuje Tomáš Kaberle, z gólmanů trenéři a odborníci svými hlasy posunuli do nejvyšších pater Dominika Haška a Tomáše Vokouna. Legendární Hašek získal v pětačtyřiceti letech domácí titul s Pardubicemi, Vokoun zase předvedl výborný výkon na olympijských hrách ve Vancouveru a na nedávném šampionátu v Německu vydatnou měrou pomohl české reprezentaci k zisku nečekaného titulu mistrů světa.
Rozložení sil v elitní desítce odpovídá posledním sezonám – pět hokejistů strávilo uplynulý ročník v zámořské NHL, Jágr s Rolinkem váleli ruskou Kontinentální ligu, Červenka, Hašek a Straka zářili na domácích stadionech. První jmenovaný vyhrál kanadské bodování extraligy, Hašek získal cenu pro nejlepšího hráče play off a vévodil i extraligovým brankářům. Straka pro změnu dotáhl Plzeň k vítězství v základní části nejvyšší soutěže a tudíž k zisku Prezidentské trofeje, jež byla letos poprvé udělena nejlepšímu týmu základní části.

Anketu Zlatá hokejka každodočně vyhlašuje Český svaz ledního hokeje, organizátorem akce je znovu agentura BPA sport marketing a.s., která je výhradním marketingovým partnerem českého hokeje.
 Výběr nejlepších hokejistů této sezony opět probíhal dvoukolově. Letos poprvé měli možnost hlasovat v obou kolech kromě klubových a reprezentačních trenérů také hokejoví experti a vybraní novináři. První kolo mělo uzávěrku po OH, druhé po skončení úspěšného mistrovství světa v Německu, kdy proběhlo hlasování za druhou polovinu sezony. V první fázi hlasovalo 57 trenérů a novinářů, ve druhé pak 59. Součtem tipů byla vytvořena elitní desítka, z níž vzejde celkový vítěz, známo je také pořadí na dalších příčkách.
Každý hlasující může na svém anketním lístku uvést pořadí deseti nejlepších hokejistů dle svého uvážení. Za první místo získává hráč deset bodů, za desáté jeden bod. Před rokem se ze Zlaté hokejky radoval Patrik Eliáš, už nyní je jasné, že tentokrát primát neobhájí. Útočník New Jersey skončil v letošním celkovém pořadí třináctý. Do umístění výrazně promluvily výkony a výsledky hráčů na olympijských hrách ve Vancouveru, resp. na světovém šampionáti v Německu, hlasující brali pochopitelně v úvahu i domácí a zahraniční klubové soutěže.

Slavnostní vyhlášení 42. ročníku ankety Zlatá hokejka o nejlepšího hokejistu České republiky 2010 se uskuteční v sobotu 26. června 2010 od 20 hodin v karlovarském Grandhotelu Pupp, v přímém přenosu ho bude vysílat Česká televize. 
Součástí programu je i tradiční páteční golfový turnaj na hřišti Golf Resort  Karlovy Vary, jehož výtěžek putuje na konto Nadačního fondu Ivana Hlinky. V lázeňské metropoli proběhne v průběhu víkendu také konference Českého svazu ledního hokeje.

Desítka nejlepších hokejistů ankety podle abecedy:

ČERVENKA  ROMAN HC Slavia Praha/nyní Avangrad Omsk (KHL)
JÁGR  JAROMÍR Avangard Omsk (KHL)
FLEISCHMANN  TOMÁŠ Washington Capitals (NHL)
HAŠEK  DOMINIK HC Eaton Pardubice
KABERLE TOMÁŠ Toronto Maple Leafs (NHL)
KREJČÍ  DAVID Boston Bruins (NHL)
PLEKANEC  TOMÁŠ Montreal Canadiens (NHL)
ROLINEK  TOMÁŠ Metallurg Magnitogorsk (KHL)
STRAKA  MARTIN HC Plzeň 1929
VOKOUN  TOMÁŠ Florida Panthers (NHL)


Další pořadí:
11. Marek Židlický (Minnesota, NHL) 162 bodů, 12. Miroslav Blaťák (Ufa, KHL) 151, 13. Patrik Eliáš(New Jersey, NHL) 129, 14. Václav Prospal (New York Rangers) 101, 15. Milan Michálek (Ottawa, NHL) 66, 16. Petr Sýkora (Pardubice) 54, 17. Jakub Klepiš (Omsk, KHL) 52, 18. Karel Rachůnek(Dynamo Moskva/nyní Jaroslavl, KHL) 46, 19. Michal Rozsíval (New York Rangers, NHL) 41, 20. Radim Vrbata (Phoenix, NHL) 38, 21. Petr Ton (Sparta Praha) 37, 22. Jakub Štěpánek (Vítkovice) 36,23. – 25. Jiří Hudler (Dynamo Moskva, KHL/nyní Detroit, NHL), Lukáš Kašpar (Oulu, Finsko), Petr Vampola (Plzeň/nyní Kyjev, KHL) všichni 33, 26. Petr Koukal (Pardubice) 30, 27. – 28. Ondřej Pavelec(Atlanta, NHL), Jakub Voráček (Columbus, NHL) 24, 29. Jiří Novotný (Atlant/nyní Astana, KHL) 23,30. Petr Čáslava (Timra, Švédsko/nyní CSKA Moskva, KHL) 21, 31. Jan Hlaváč (Linköping, Švédsko) 17, 32. Marek Schwarz (Mladá Boleslav) 15, 33. – 38. Petr Čajánek (Petrohrad, KHL), Martin Erat(Nashville, NHL), Jaroslav Hlinka (Linköping, Švédsko), Jan Marek (Magnitogorsk, KHL/nyní CSKA Moskva, KHL), Petr Hubáček (Kometa Brno), Lukáš Krajíček (Philadelphia, NHL) všichni 11, 39. Ladislav Kohn (Třinec) 7, 40. – 42. Michal Frolík (Florida, NHL), Milan Hejduk (Colorado, NHL), Filip Kuba (Ottawa, NHL) všichni 6, 43. – 47. Jiří Dopita (Kometa Brno), Roman Hamrlík (Montreal),František Lukeš (Litvínov), Ondřej Němec (Karlovy Vary/nyní Čerepovec, KHL), Jaroslav Špaček(Montreal, NHL) všichni 5, 48. – 50. Martin Havlát (Minnesota, NHL), Viktor Hübl (Litvínov), Pavel Patera (Kladno) všichni 4, 51. – 53. Jan Hejda (Columbus, NHL), Pavel Kubina (Atlanta, NHL), Michal Neuvirth (Washington) všichni 3, 54. – 58. Michal Birner (Turku, Finsko), Jan Kovář (Plzeň), Marek Kvapil (Vítkovice/nyní Minsk, KHL), Jakub Sedláček (Zlín), Tomáš Vlasák (Plzeň) všichni 2, 59.-60. Jiří Burger (Vítkovice) a Petr Gřegořek (Č. Budějovice) oba 1.